Zapalenie dziąseł jest stanem wywoływanym przez nagromadzenie się bakterii na powierzchni zębów i dziąseł. Bakterie po połączeniu się ze śliną wymieszaną z resztkami jedzenia tworzą film, inaczej płytkę nazębną, która ulega mineralizacji. Powstaje kamień, który stopniowo przenika pod dziąsła, skutkując oddzieleniem ich od korzeni. Leczenie polega przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwzapalnych.

Co na zapalenie dziąseł?

W zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł najważniejsza jest codzienna higiena jamy ustnej. Niedostateczne szczotkowanie i nitkowanie zębów powoduje, iż płytka nazębna utworzona z bakterii, ślini i resztek pokarmów nie zostaje usunięta – ulega nagromadzeniu, prowadząc do powstania kamienia nazębnego. W jamie ustnej zaczynają wytwarzać się toksyny działające drażniąco na tkankę dziąseł, co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego. Do profilaktyki zapalenia dziąseł zalicza się: codzienne i dokładne szczotkowanie zębów, korzystanie z nici dentystycznych w celu oczyszczania szczelin międzyzębowych, regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, ograniczenie picia kawy oraz zaprzestanie palenia tytoniu. Sposób leczenia zapalenia dziąseł jest zależny od stopnia zaawansowania choroby. W każdym przypadku leczenie powinno rozpocząć się od usunięcia osadu i kamienia nazębnego. Zaawansowany stan zapalny dziąseł wymaga leczenia antybiotykami i miejscowego stosowania żeli przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach choroba prowadzi do przerostu dziąseł, wówczas wskazany jest zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu, którego celem jest przywrócenie dziąsłom odpowiedniej wielkości.

Jak wygląda zapalenie dziąseł?

Kamień nazębny powstały wskutek nagromadzenia się płytki bakteryjnej wnika pod dziąsła i między zęby. Prowadzi to do niszczenia przez bakterie stabilnej struktury, która umożliwia zębom trzymanie się w szczęce i żuchwie. Dochodzi do przenoszenia się bakterii na przyzębie, kości szczęki oraz żuchwy. Nieleczone zapalenie dziąseł może wywołać zapalenie przyzębia i prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń zębów, szczęki i żuchwy, a nawet do paradontozy. Najczęstszymi objawami towarzyszącymi zapaleniu dziąseł są: rozpulchnienie, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, bolesność, nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno oraz krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów. Innymi mogącymi pojawić się symptomami są: suchość w jamie ustnej, niesmak oraz nieprzyjemny zapach z ust. Niekiedy dochodzi do cofania się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych, a nawet do rozchwiania zębów.