Podróż z pacjentem na wózku inwalidzkim nie musi być trudna. Wystarczy zgłosić informacje o potrzebnej pomocy przewoźnikowi i określić, jakiego rodzaju powinna ona być. Warto podać wszelkie dane, jakie mogą być niezbędne, np. rodzaj niepełnosprawności.

Podróż samolotem z osobą niepełnosprawną

Przelot samolotem z osobą niepełnosprawną powinien zostać zgłoszony wcześniej niż 48 godzin przed wylotem. Ważne jest, aby zarówno opiekun osoby niepełnosprawnej, jak i ona sama, wiedzieli, jaka konkretnie pomoc będzie im potrzebna. To zdecydowanie ułatwi podróż oraz pozwoli przygotować się personelowi samolotu do udzielenia niezbędnego wsparcia. Przewoźnik ma obowiązek przetransportować urządzenia służące do transportu, czyli głównie wózki, w tym (wózek inwalidzki elektryczny). Zazwyczaj są one przewożone w tym samym luku, w którym znajdują się bagaże rejestrowane. W przypadku elektrycznych środków transportu wyposażonych w akumulator należy zgłosić ten fakt. Informację o koniecznej pomocy należy zgłosić także w trakcie odprawy biletowo-bagażowej. Warto wiedzieć, że osoba poruszająca się na wózku zwykle ma prawo pozostać na nim do czasu opuszczenia poczekalni przedodlotowej. Jeśli jednak wózek pasażera nie może tam zostać, port udostępnia swój własny. Kolejnym istotnym faktem jest uwzględnienie stopnia niepełnosprawności podczas kontroli bezpieczeństwa. Jeśli ktoś nie może przejść samodzielnie przez bramkę magnetyczną, jest poddawany kontroli manualnej. Niepełnosprawny jest też wpuszczany na pokład samolotu w pierwszej kolejności. Może przy tym liczyć na pomoc obsługi.

Podróż pociągiem z niepełnosprawnym

Podobnie jak w przypadku podróży samolotem, informację o podróży planowanej przez osobę niepełnosprawną, należy zgłosić co najmniej 48 godzin wcześniej. Trzeba przy tym podać datę podróży, miejsce wyjazdu oraz jego cel, godzinę odjazdu i przyjazdu, dane podróżnego i jego telefon kontaktowy. Jeśli miejsca zostały objęte rezerwacją, ważne jest też wypisanie miejsca i numeru wagonu. Równie istotne są informacje o obecności opiekuna, psa przewodnika, a także o rodzaju niepełnosprawności. Warto wspomnieć o wielkości bagażu oraz wadze i rozmiarze wózka inwalidzkiego. Jeśli istnieją równie istotne fakty, koniecznie trzeba o nich wspomnieć. Na większości dworców obsługa udziela niepełnosprawnym pomocy przy wsiadaniu do pociągu i wysiadaniu z niego.