Paradontoza jest schorzeniem zaliczanym do chorób przyzębia. Leczenie przeprowadzane jest w gabinecie stomatologicznym i nierzadko wymaga stosowania zabiegów laserowych oraz antybiotyków. Nieleczona paradontoza prowadzi do rozchwiania zębów, a z czasem do ich utraty.

Co to jest paradontoza?

Paradontoza jest jedną z chorób przyzębia, która powstaje w wyniku długotrwałego i nieleczonego stanu zapalnego wywołanego przez bakterie. Na powierzchni zębów i dziąseł gromadzą się bakterie, które łączą się ze śliną i resztkami pożywienia, tworząc osad nazywany płytką nazębną. Nieregularne usuwanie tego osadu za pomocą szczotkowania i nitkowania zębów przekształca się w kamień nazębny, który stopniowo przemieszcza się w głąb korzenia, powodując podrażnienie, obrzęk i bolesność dziąseł. Tkanka dziąsła zaczyna się cofać, odsłaniając szyjki zębowe. Niezahamowanie tego procesu skutkuje uszkodzeniem, a następnie zniszczeniem tkanek odpowiadających za umocowanie zębów. Dochodzi do luźnego osadzenia zębów, które zaczynają się chwiać, a z czasem wypadać. Objawami mogącymi wskazywać na paradontozę są: zaczerwienienie, obrzmienie i bolesność dziąseł, krwawienie dziąseł podczas szczotkowania i nitkowania zębów, nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych na zimne i ciepłe pokarmy oraz napoje, nieprzyjemny oddech oraz chwiejność zębów.

Paradontoza – jak zapobiegać?

W chorobach przyzębia bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Zapobieganie paradontozie polega przede wszystkim na właściwej higienie jamy ustnej, prawidłowym szczotkowaniu zębów (nie należy zbyt mocno szczotkować zębów, gdyż może to prowadzić do cofania się dziąseł) oraz na regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa w celu m.in. wczesnego wykrycia i rozpoczęcia leczenia stanów zapalnych oraz próchnicy. W przypadkach, gdy dentysta stwierdzi dużą ilość osadu wytworzonego na zębach i dziąsłach, należy przeprowadzić zabieg higienizacyjny oparty na usunięciu kamienia nazębnego, wypolerowaniu powierzchni zębów oraz zabezpieczeniu ich przed powrotnym nagromadzeniem się osadu. Ważnym elementem profilaktyki jest również eliminowanie czynników sprzyjających gromadzeniu się płytki i kamienia nazębnego, a więc zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie picia kawy. W leczeniu paradontozy zastosowanie ma laseroterapia oraz podawanie antybiotyków. Zaawansowana postać choroby niekiedy wymaga regeneracji tkanek przyzębia, wówczas wykonuje się zabiegi chirurgiczne.