Zęby mleczne zaczynają się wyrzynać około 6. miesiąca życia dziecka i proces ten trwa do około 3. roku życia. Wypadanie zębów mlecznych jak ważnym etapem w rozwoju dziecka. Pierwsze mleczaki tracone są w wieku 5-6 lat, u niektórych dzieci później.

Czy zęby mleczne bolą?

Pierwsze zęby, czyli mleczne, podobnie jak stałe wymagają regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym. Są one słabiej zmineralizowane, przez co bardziej podatne na próchnicę. Wielu rodziców uważa, że zęby mleczne nie bolą i nie wymagają leczenia, co argumentują tym, że w ciągu kilku lat wypadną. Jest to nieprawidłowe stwierdzenie, gdyż nieleczenie zębów mlecznych z zaawansowaną próchnicą i ropnym stanem zapalnym może powodować, iż przejdzie on na zawiązek zęba stałego, skutkując jego uszkodzeniem. Zęby mleczne potocznie nazywane mleczakami zaczynają pojawiać się około 6. miesiąca życia dziecka, a pełen zestaw ukształtowany jest najczęściej do 3. roku życia. Okres wymiany uzębienia, czyli wypadania zębów mlecznych i pojawiania się na ich miejsce zębów stałych trwa do około 14 roku życia. U dzieci z mleczakami należy zadbać przede wszystkim o profilaktykę opierającą się na właściwej higienie jamy ustnej. Oprócz szczotkowania zębów zalicza się do niej również dietę dziecka, w której należy ograniczać słodkie napoje i wszelkie słodycze, gdyż cukier sprzyja rozwojowi próchnicy zębów. Ważne jest również wczesne wyeliminowanie z żywienia posiłków o konsystencji papkowatej, ponieważ gryzienie pozwala na prawidłowy rozwój uzębienia.

W jakiej kolejności wypadają zęby mleczne?

Zęby mleczne u większości dzieci wypadają w kolejności wyrzynania. Pierwszymi traconymi mleczakami są dolne jedynki, następnie dolne dwójki. Około 7-8 roku życia dziecku zaczynają wypadać zęby z górnej szczęki, najpierw jedynki, potem dwójki. Następne w kolejności są kły – dolne około 9-12 roku życia i górne po 10. roku życia. Po kłach dziecko traci zęby trzonowe. Ważne jest, by nie wyrwać przedwcześnie zębów mlecznych, gdyż przyspieszenie ich utraty może prowadzić do zaburzenia sekwencji wyrzynania się uzębienia stałego i wad zgryzu. Wyjątkiem jest wskazanie wyrwania zęba przez stomatologa, czego przyczyną może być m.in. silny stan zapalny.