Bloczki z autoklawizowanego betonu komórkowego to lekki i ciepły materiał budowlany polecany do budowy domów jedno- i wielorodzinnych. Można z nich wznosić ściany nośne, działowe oraz inne konstrukcje, na przykład obudowy wanien lub kominków.  Sprawdź, gdzie jeszcze można je zastosować.

 

Ytong to bloczki betonu komórkowego, które można wykorzystać do budowania ścian nośnych i ścianek działowych. Warto je zakupić, szczególnie w promocji „Paleta bloczków za 1 zł”.

Z czego zbudowane są bloczki Ytong?

Bloczki Ytong wykonane są z betonu komórkowego o porowatej strukturze. Jego podstawowymi składnikami są: rozdrobniony piasek kwarcowy, woda i wapno, a podczas dojrzewania wymieszanej masy w autoklawie następuje hydratacja kwarcu. W jej efekcie w betonie powstają struktury zapewniające dużą wytrzymałość materiału na ściskanie przy jednoczesnej porowatości. Bloczki wykazują się nie tylko bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, ale również nośnością. 

Gdzie można zastosować bloczki Ytong?

Wyjątkowa struktura bloczków pozwala na ich szerokie zastosowanie. Aby prace budowlane szły jak najsprawniej, producent oferuje bloczki w różnych rozmiarach, dedykowanych do różnych elementów domu. Można z nich wznosić ściany zewnętrzne jednowarstwowe odpowiedniej grubości (np. 36,5 cm), które nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Cieńsze ściany dwuwarstwowe buduje się z bloczków i warstwy ocieplenia. Oprócz ścian nośnych i działowych, produkty te są również wykorzystywane do innych prac remontowych i wykończeniowych. Używając ich, można np. oryginalnie odbudować wannę czy wykonać ozdobną zabudowę kominka. Ciekawym zastosowaniem jest również możliwość wzniesienia z nich stałej zabudowy, np. regałów, szafek, półek a także balustrad balkonowych. Odporność bloczków na wilgoć i ogień gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ponadto bloczki świetnie sprawdzają się do zamurowania pionów kanalizacyjnych oraz wybudowania delikatnych przepierzeń, które mogą być świetną alternatywą dla dużych ścianek działowych. 

Szerokie spektrum możliwości zastosowania bloczków wynika ze specyficznych właściwości betonu komórkowego. Jest on łatwy w obróbce, co oznacza, że nie wymaga dużych nakładów pracy podczas przycinania, szlifowania, piłowania czy wygładzania. Pozwala to na wykonywanie elementów nawet o skomplikowanych kształtach. Bloczki są również proste w montażu, a ich mała waga zapewnia łatwość w transporcie. Co więcej, wykonanie konstrukcji za pomocą betonu komórkowego nie jest trudne i z powodzeniem można to zrobić samodzielnie, bez konieczności wynajmowania profesjonalnej ekipy.

Inne rodzaje bloczków Ytong

Asortyment bloczków jest dość bogaty, ale na szczególną uwagę zasługują jego specyficzne odmiany. Jedną z nich są silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe pozbawione komórkowych porów. Dzięki takiej strukturze materiał jest bardzo wytrzymały i ma wysoką akustyczność. Jego wadą jest konieczność wykonania dodatkowego ocieplenia. Warto zwrócić też uwagę na płyty mineralne o wysokiej porowatości, które wyróżniają się wyjątkową lekkością i dużo większą termoizolacyjnością niż inne odmiany betonu. Materiał ten jest nie tylko wytrzymały, ale również ekologiczny i odporny na odkształcanie w czasie eksploatacji. Często wykorzystuje się je podczas odnawiania starych budynków, gdzie dodatkowo pełni funkcję docieplenia od wewnątrz.