Kamień nazębny jest osadem powstającym w wyniku zwapnienia płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów i dziąseł. Z czasem ulega zmineralizowaniu, wówczas staje się twardy i konieczne jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym przy zastosowaniu specjalnych zabiegów, takich jak skaling lub piaskowanie.

Jak wygląda kamień nazębny?

Płytka nazębna powstaje na powierzchni zębów i dziąseł na skutek połączenia się bakterii, śliny i resztek pokarmów. Zaniedbywanie codziennej higieny jamy ustnej, polegającej na szczotkowaniu i nitkowaniu zębów, prowadzi do nagromadzenia się osadu, który ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny. Jest to bakteryjna płytka o żółtawym zabarwieniu, która odpowiada za nieestetyczny wygląd uzębienia. Odkładanie się kamienia nazębnego może stać się przyczyną chorób dziąseł oraz przyzębia, m.in. stanów zapalnych, a nawet paradontozy skutkującej rozchwianiem i wypadaniem zębów. Poza nieodpowiednią higieną jamy ustnej, przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest jedzenie żywności o odczynie kwaśnym oraz dużej ilości produktów bogatych w cukier. Czynnikami sprzyjającymi gromadzeniu się osadu są: palenie tytoniu, picie dużej ilości kawy oraz czarnej herbaty.

Co na kamień nazębny?

Osad gromadzący się na zębach jest miękki i można go w łatwy sposób usunąć podczas szczotkowania zębów pastą zawierającą fluor, nitkowania oraz stosowania płynów do płukania jamy ustnej. Kamień nazębny, który ulegnie zmineralizowaniu staje się bardzo twardy. Jedyną możliwością jego usunięcia jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i wykonanie bezbolesnego zabiegu piaskowania lub skalingu. Rodzaj zalecanej metody jest zależny od ilości nagromadzonego kamienia nazębnego. U osób, u których na zębach występuje jedynie osad (przed procesem zmineralizowania) lub cienka warstwa kamienia zastosowanie ma piaskowanie zębów. Jest to prosty zabieg dentystyczny usuwający osad oraz drobne przebarwienia za pomocą piaskarki. Skuteczną metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling ultradźwiękowy, który wykonywany jest za pomocą ręcznego lub mechanicznego skalera stomatologicznego. Lekarz stomatolog przykłada urządzenie generujące drgania do końcówki zęba, co powoduje pękanie kamienia nazębnego i umożliwia jego usunięcie.