Ceny paliw rosną. Jazda do pracy samochodem staje się coraz droższa. Nawet zakup samochodu z małym silnikiem, nie da gwarancji jazdy za grosze. Niektórzy, aby zminimalizować koszty podróży autem, decydują się gaz. Jednak czy założenie instalacji gazowej daje gwarancje taniego podróżowania?

Przyjrzeliśmy się temu tematowi z bliska. Nasze wnioski są takie: instalacja gazowa opłaca się tylko w niektórych przypadkach. W jakich? Odpowiedź w dalszej części artykułu.

Dlaczego instalacja LPG nie zawsze się opłaca?

Wydawać by się mogło, że zainstalowanie instalacji LPG w aucie jest bardzo opłacalne, choćby z tego względu, że cna gazu jest o połowę mniejsza od cen benzyny. Jednak w wielu przypadkach takie stwierdzenie jest błędne. Jeżeli właściciel auta, przemierza codziennie krótki odcinek drogi, powiedzmy 5-10 km to, instalacja gazowa jest nieopłacalna. Dzieje się tak dlatego, że zimny silnik pracuje na benzynie i traw to kilka minut. Jeżeli dojazd do pracy trwa 8-10 minut to można mieć gwarancję, że pierwsze 3-5 minut auto jedzie na benzynie. Silnik bardzo długo rozgrzewa się w zimie, więc zanim auto przełączy się na gaz, trzeba trochę poczekać. W takim przypadku inwestycja w instalację gazową jest mało opłacalna, o ile w ogóle się wróci. Przed założeniem instalacji LPG warto dobrze się zastanowić, czy oby na pewno jest to dobra inwestycja.

Kiedy instalacja LPG się opłaca

W pewnych sytuacja instalacja LPG jest opłacalna. Kiedy trzeba dojeżdżać do pracy kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów, to „zagazowanie”auta ma sens. Zimny silnik pracuje na benzynie przez 2-3 kilometry, resztę kilometrów przejeżdża się na gazie. Im dłuższy dystans do przejechania, tym bardziej opłacalna jazda na LPG. Nawet zimowa pora nie stanowi przeszkody do oszczędzania. Gaz opłaci się także w dużych silnikach. Potężne jednostki napędowe spalają dużo paliwa. Częste i długie trasy wychodzą dużo taniej. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim serwisowaniu auta.