Implanty zębowe są wszczepiane osobom chcącym uzupełnić ubytki powstałe w uzębieniu na drodze zabiegu chirurgicznego. Koszt zabiegu waha się od 1000 do nawet 4000 zł. Jest on zależny m.in. od jakości materiału, z którego został wykonany implant oraz innowacyjności zastosowanej metody.

Co to są implanty zębowe?

Implant zębowy, inaczej nazywany stomatologicznym, jest niewielką tytanową śrubą wszczepianą chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, która zastępuje korzeń zęba. Dokonanie wszczepu musi być poprzedzone konsultacją implantologiczną, w takcie której przeprowadzany jest wywiad i ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Badania szczegółowe obejmują stwierdzenie i skierowanie na ewentualne leczenie chorób jamy ustnej i zębów. Procedura implantologiczna składa się z dwóch etapów. Pierwszym jest zabieg chirurgiczny, podczas którego implant wraz z łącznikiem protetycznym wszczepiane są w kość szczęki. Zabieg trwa około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu wczepienia implant ulega procesowi osseointegracji z kością, który polega na wytworzeniu stałego zespolenia kości i tytanowej śruby (zrastaniu tkanki kości z tytanem). Drugim etapem jest zabieg protetyczny, czyli umieszczanie na ceramicznej lub porcelanowej korony będącej stałym uzupełnieniem protetycznym. Odcień i kształt korony powinien zostać dopasowany do pozostałych, naturalnych zębów. Wskazaniami do wszczepienia implantu stomatologicznego są: brak pojedynczego zęba lub kilku obok siebie bądź w różnych miejscach szczęki oraz chęć uniknięcia noszenia protezy zębowej wyjmowanej na noc. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegu implantologicznego są m.in.: cukrzyca, ciąża, nieprawidłowa budowa anatomiczna szczęki, choroby krwi oraz zły stan higieny jamy ustnej.

Jakie implanty zębowe wybrać?

Najpopularniejszym rodzajem wszczepów zębowych są implanty tytanowe. Tytan jest materiałem o srebrnoszarym kolorze. Implanty umieszczane są w kości wyrostka zębodołowego, a więc są niewidoczne. Zdarza się jednak, że z upływem czasu może dojść do nieznacznego obniżenia się linii dziąseł, co według niektórych posiadaczy implantów, skutkuje odsłonięciem tytanowego wszczepu. Alternatywnym rozwiązaniem są implanty cyrkonowe, inaczej ceramiczne, które dostępne są na rynku stomatologicznym od niedawna. Mają one kolor kości słoniowej, który jest bardzo zbliżony do naturalnego odcienia zębów człowieka. U niektórych osób stwierdza się reakcję alergiczną na tytan, wówczas jedyną możliwością na posiadanie wszczepu zębowego jest zdecydowanie się na implant cyrkonowy.