Do podstawowego sprzętu, który powinien pojawić się w każdej domowej siłowni, należy m.in. ławka z możliwością regulowania oparcia. Jest ona wykorzystana do ćwiczeń tricepsa, klatki piersiowej, pleców oraz barków. Niezbędnym wyposażeniem jest również drążek do podciągania montowany do ściany. Osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w obciążenia, tzw. talerze, o różnych wartościach wagowych.

Hantle

Podstawowym sprzętem treningowym, który powinien znaleźć się w wyposażeniu domowej siłowni, są hantle. Służą one do ćwiczeń siłowych na bicepsy, tricepsy oraz mięśnie klatki piersiowej. Znaczną zaletą posiadania hantli jest możliwość wykonywania rozmaitych ćwiczeń wzmacniających całą górną część ciała. Doskonałym rozwiązaniem są hantle z regulacją obciążenia w zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń oraz poziomu wytrenowania. Niezbędnym elementem siłowni są również sztangi prosta i łamana, które wykorzystywane są przede wszystkim do rozbudowania mięśni ramion i pleców.

Rower stacjonarny

Rower stacjonarny uważany jest za jedno z bezpieczniejszych urządzeń treningowych, gdyż korzystanie z niego nie obciąża stawów. Jazda na rowerze zaliczana jest do ćwiczeń aerobowych pozwalających na utrzymanie optymalnego dla każdej osoby tempa jazdy, a także tętna. Tego rodzaju ćwiczenia przyczyniają się do redukcji masy ciała, kształtowania całej sylwetki oraz wzmacniania mięśni nóg. Przy wyborze roweru stacjonarnego należy zwrócić uwagę na skalę regulacji oporu przyczyniającą się do efektywniejszego treningu.

Ile kosztuje siłownia domowa?

Poza ławką, sztangą, hantlami, drążkiem i rowerkiem w domowej siłowni mogą pojawić się inne urządzenia. Wśród sprzętu dodatkowego powinny pojawić się: wyciąg do ćwiczenia mięśni pleców, ławeczka do brzuszków oraz modlitewnik umożliwiający ćwiczenie bicepsa. Koszt wyposażenia domowej siłowni jest bardzo różny w zależności od stopnia zaawansowania i wytrenowania osoby ćwiczącej. Wiele osób po porównaniu jednorazowego wydatku na niezbędny sprzęt i comiesięcznej opłaty na karnet do wybranego klubu fitness (nierzadko miesięczna opłata wynosi około 120 zł) decyduje się na utworzenie własnej, domowej siłowni. Zakupienie podstawowych urządzeń treningowych (m.in. ławka, drążek, obciążenia 100 kg, hantle) wiąże się najczęściej z wydatkiem w wysokości około 1000-1200 zł. Zaopatrzenie się w dodatkowy sprzęt, jak rower treningowy, zwiększa koszty o 150-300 zł, modlitewnik o 150 zł, ławeczkę do brzuszków o ok. 150 zł.