Multiswitche są urządzeniami, które wraz z odpowiednim konwerterem satelitarnym, umożliwiają dystrybuowanie sygnałów telewizji satelitarnych, pochodzących z jednej anteny na wiele odbiorników telewizyjnych. To jednak nie koniec możliwości wykorzystania multiswitcha satelitarnego. Czytaj dalej i dowiedz się, jak działają multiswitche.

 

Multiswitch, nazywany również multiprzełącznikiem, jest urządzeniem pozwalającym na zsumowanie sygnału  pochodzącego z telewizji naziemnej DVB-T, lub sygnału, który pochodzi z anteny satelitarnej SAT. Istnieje kilka rodzajów multiswitchy, m.in. 4-wejściowe, 5-wejściowe czy 9-wejściowe.

Multiswitch – jak go wykorzystać?

 

Multiswitch, obok konwertera satelitarnego specjalnego typu, jest niezbędnym urządzeniem do podzielenia sygnału z telewizji satelitarnej na kilka odbiorników TV SAT – telewizorów. Poza tym, za pomocą multiswitcha można rozprowadzić sygnał pochodzący z dwóch niezależnych anten do konkretnych abonentów. Stosując multiswitche, można wybrać sygnały satelitarne, niezależnie dla każdego odbiornika.

 

W celu dystrybucji sygnału telewizyjnego na kilka odbiorników TV-SAT, konieczne jest posiadanie nie tylko multwiswitcha, ale również konwertera satelitarnego w typie Quattro. W ramach instalacji antenowych i wykonaniu jego schematu należy posiadać: sprawną antenę satelitarną, niezbędne przewody instalacyjne, zwrotnice, gniazda satelitarne, modulatora oraz wspomniany multiswitch.

 

Antena jest urządzeniem pzowalająćym na odbiró sygnały naziemnego w różnych zakresach fal. Wyróżnia się dwa rodzaje anten: radiowe oraz satelitarne. Czasami należy poprawić jakość sygnału, a w tym celu wykorzystuje się wzmacniacze antenowe. Z kolei przewody instalacyjne to elementy, które pozwalają łączyć poszczególne elementy całej instalacji.

Elementy instalacji antenowej z multiswitchem

Jeśli planujesz stworzyć domową instalację antenową z wykorzystaniem multiswitcha oraz konwertera typu Quattro, z pewnością wystarczy kabel 75 Ohm. Ten rodzaj kabla w przewodzie instalacyjnym, gwarantuje bardzo dobre parametry przesyłanego sygnału. Nie musisz martwić się o dobrą jakość przesyłu nawet wtedy, gdy przewody instalacyjne zostaną rozłożone w trudnym i niedostępnym miejscu, np. pod tynkiem domu.

 

Z kolei zwrotnice, w ramach instalacji antenowej, służą do sumowania oraz ściągania sygnałów, które pochodzą z różnych anten naziemnych do formatu, który umożliwia dalszą transmisję jednym kablem. Jeśli chodzi o gniazda satelitarne, są to po prostu urządzenia, które umożliwiają wyodrębnienie konkretnych sygnałów, które pochodzą z systemu przesyłowego. Modulator jest urządzeniem bardzo przydatnym w instalacjach, które są wzbogacone o kamery, wideodomofony. Modulatory dopasowują sygnał pochodzący z wymienionych urządzeń do odbiorników telewizyjnych.

 

Jeśli planujesz instalację antenową, powinieneś pomyśleć nie tylko o potrzebnych w tym celu urządzeniach, ale takżę o całym okbalowaniu. Projekt instalacji antenowej jest w większości przypadków dobrowolny, ale warto mieć przynajmniej jego zarys, by uniknąć późniejszych porażek. W czasie jego tworzenia, zaplanuj miejsce lokalizacji, a takżę sposób mocowania anteny. Nie możesz zapomnieć również o położeniu gniazdek antenowych czy przebiegu układu okablowania.