Tak samo jak kobiety, mężczyźni również lubią zmieniać swój wygląd. Chcą być eleganccy, zadbani i modnie obstrzyżeni.

Niektórzy z nich decydują się na koloryzację włosów lub trwała ondulację (fryzury raczej charakterystyczne dla pań). Długie włosy u mężczyzn mogą być obietnicą czegoś tajemniczego, jakiejś zmiany. Z długimi włosami można zrobić znacznie więcej niż z takimi obciętymi na tzw. jeżyka.

Zalety długich włosów u mężczyzn

Przede wszystkim mężczyzna noszący długie włosy wyróżnia się z tłumu innych panów. Raczej przyjęło się, że mężczyźni noszą krótkie włosy i większość z nich tak właśnie stylizuje swoje fryzury. Ci z długimi włosami to prawdziwa rzadkość.

Może też być inny powód zapuszczania włosów – po prostu eliminacja częstego korzystania z usług fryzjera. O krótkie włosy trzeba nieustannie dbać, przycinać je, golić, formować tak, aby nie zmienił się wygląd całej fryzury. Przy długich nie ma takiej konieczności.

Ostatnią zaletą jest indywidualizm. Pan o długich włosach może np. chcieć podkreślić swoją odmienność od innych. Wymaga to sporej odwagi, pewności siebie i jednocześnie dystansu do swojej osoby. Długowłosi mężczyźni wzbudzają podziw (zarówno u samych mężczyzn, jak i kobiet), ale również mogą być obiektami kpin, wyzwisk i żartów. Mogą być określani jako: rebelianci, czyli burzyciele ładu społecznego, artyści, czyli negujący wszystko to, co jest zwyczajne, intelektualiści, czyli niezorganizowani i niedbający o wygląd, playboye, będący w centrum uwagi lub grzeczni chłopcy o nienagannych manierach (jak w dawnych czasach, wiele peruk miało właśnie długie włosy i nosili je mężczyźni).

Aby można było zdecydować się na zapuszczanie włosów niezbędne są: gęste włosy, cierpliwość i skuteczne dążenie do celu. Mężczyźni noszący długie włosy są tajemniczy i wzbudzają powszechne zainteresowanie.

Jednak kobiety raczej z założenia nie lubią długich włosów u mężczyzn. W naszej kulturze, za co najmniej dziwną uchodzi sytuacja, w której mężczyzna ma dłuższe włosy niż kobieta.

Fryzury dla mężczyzn o długich włosach

Długie włosy u mężczyzn powinny wyglądać na mokre, wręcz lekko przetłuszczone, lekko podkreślone woskiem. Nie powinno się ich czesać grzebieniem, lecz raczej przebierać palcami. Fryzura winna przylegać do głowy i być zawinięta za uszy lub po prostu uczesana w tzw. koński ogon.

Akcentem do długich włosów może być również broda.

 

Higiena długich włosów

Z racji swojej długości należy bardzo dbać o higienę i właściwe odżywianie włosów. Mycie ich winno odbywać się przy użyciu raczej letniej wody i dobrego szamponu dostosowanego do rodzaju włosów co najmniej dwa razy w tygodniu. Raz na tydzień należy użyć odżywkę.

Wszystkie te zabiegi pozwolą właścicielowi długich włosów cieszyć się ich pięknem i na nie rezygnowanie ze swoich marzeń o indywidualizmie.