Kwasica ketonowa, inaczej nazywana cukrzycową, jest jednym z ostrych powikłań cukrzycy. Powstaje w wyniku niewystarczającej ilości insuliny lub jej braku, co uniemożliwia organizmowi pobranie glukozy krążącej we krwi. Prowadzi to do poszukiwania przez komórki innych źródeł energii, wskutek czego dochodzi do przekształcania tłuszczy w ciała ketonowe. Przyczyną kwasicy może być: źle leczona cukrzyca, infekcje, zapalenie trzustki, ciąża oraz nadużywanie alkoholu.

Kwasica ketonowa – co robić?

Kwasica ketonowa może pojawić się we wszystkich rodzajach cukrzycy, jednak największym zagrożeniem jest dla osób chorujących na cukrzycę typu I. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę, który umożliwia komórkom organizmu pobieranie glukozy, czyli cukru krążącego we krwi wykorzystywanego do produkcji energii. Niedobór bądź brak insuliny powoduje, że organizm nie ma możliwości pobrania cukru. W efekcie dochodzi do nagromadzenia się nadmiaru glukozy we krwi, czyli hiperglikemii oraz do braku glukozy w komórkach, które „głodują”. Z tego powodu organizm zaczyna poszukiwać innych źródeł energii, które znajduje w tkance tłuszczowej. Dochodzi do rozkładu tłuszczów, a skutkiem tego jest powstawanie ciał ketonowych, wywołujących kwasicę ketonową. Objawami kwasicy są: nadmierne pragnienie, osłabienie, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, oddech Kussmaula (głęboki, przyspieszony oddech z towarzyszącym zapachem acetonu z ust), zawroty i bóle głowy oraz zaburzenia świadomości, które mogą prowadzić do śpiączki. W momencie, gdy u osoby chorującej na cukrzycę pojawią się objawy kwasicy ketonowej należy wezwać pogotowie ratunkowe. W przypadku, gdy chory zachował przytomność, powinno się podawać mu płyny. Najlepszym rozwiązaniem jest woda z cytryną, gdyż wykazuje działanie odkwaszające. Należy jednak zachować umiar w nawadnianiu chorego – zbyt duża ilość płynu może wywołać wymioty.

Kwasica ketonowa – jak leczyć?

Leczenie kwasicy ketonowej polega na wyrównywaniu zaburzeń kwasowo-zasadowych oraz wodno-elektrolitowych . U chorych wprowadza się insulinoterapię, czyli podawanie insuliny w celu uzupełnienia jej niedoborów. W przebiegu kwasicy ketonowej może dojść do różnych powikłań, m.in. do niewydolności nerek, wstrząsu oraz zespołu DIC – zespół rozsianego wyrzepienia wewnątrznaczyniowego, które również wymagają zastosowania leczenia.