Trądzik to nieestetyczne zmiany na skórze w postaci licznych pryszczy pojawiające się często w trakcie dojrzewania u nastolatków, jednak coraz występują również u dorosłych. Przyczyną powstawania trądziku jest zwiększona produkcja sebum, czyli łoju w gruczołach łojowych oraz nadmierne rogowacenie skóry. Złuszczone i martwe komórki zatykają gruczoły, w których gromadzi się wydzielina tworząca zaskórniki. Dochodzi do nagromadzenia się bakterii wywołujących stan zapalny i pojawienia się krost.

Jak wyleczyć trądzik?

Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i powinno przebiegać pod kontrolą lekarza dermatologa. Efekty leczenia mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach. Jednym ze sposobów zwalczania trądziku jest stosowanie leków o działaniu miejscowym, które podaje się zewnętrznie bezpośrednio na zmiany skórne. Są to antybakteryjne maści, żele, kremy lub płyny, które zmniejszają produkcję sebum i oczyszczają ujścia gruczołów łojowych z jego nadmiaru. W składzie tego typu preparatów najczęściej znajdują się retinoidy – substancje będące pochodnymi witaminy A, które zapewniają prawidłowe złuszczanie się naskórka i hamują proces tworzenia się zaskórników oraz stanów zapalnych. Ponadto leki miejscowe mogą zawierać kwas azelainowy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwłojotokowym oraz antybakteryjnym. Składnikiem obecnym w tego typu lekach może być również nadtlenek benzoilu. U osób z silnym trądzikiem wprowadza się leczenie doustne za pomocą antybiotyków, które najczęściej przyjmuje się przez kilka miesięcy. Zastosowanie ma również podawanie tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza u kobiet, u których trądzik nasila się przed wystąpieniem miesiączki. W leczeniu trądziku można również wprowadzić zabiegi, takie jak peelingi kwasem migdałowym lub pirogronowym oraz mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka.

Jak zakryć trądzik?

Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji każdego dnia, która powinna polegać na stosowaniu łagodnych preparatów, takich jak: żele, emulsje, pianki wskazanych przez dermatologa. W celu zakrycia trądziku, czyli wykonania makijażu cery trądzikowej należy stosować kosmetyki mineralne (podkłady, pudry), które nie zatykają porów, a ponadto wchłaniają nadmiar sebum. Bazą pod makijaż powinien być krem o działaniu nawilżającym. Pod oczy warto użyć rozświetlającego korektora, który nadaje skórze zdrowszy wygląd. Wybierając róż lub bronzer do uwydatnienia kości policzkowych, powinno się używać produktów matowych, gdyż błyszczące mogą uwidocznić niedoskonałości cery.