Nie każdy jest urodzonym motocyklistą i wie jak się przygotować do podróży. Jazda na dwóch kołach zdecydowanie różni się od podróżowania samochodem. Mimo letnich, słonecznych dni, motocykliści muszą przestrzegać pewnych zasad co do ubioru, przejażdżka w krótkich spodenkach i klapkach to głupota, szczególnie kiedy kieruje się dużym motocyklem np. turystycznym, chopperem czy ścigaczem. W razie wypadku odpowiednia garderoba uchroni ciało przed otarciami czy głębokimi ranami.

Najważniejszy jest kask, ale nie tylko – oczywiście o jeździe bez kasku należy zapomnieć. Przede wszystkim jest to prawnie zabronione, ale i bardzo niebezpieczne. Dobry kask z homologacją może uratować życie podczas kolizji. Dlatego warto kupić porządny, firmowy egzemplarz np. Nolan czy Uvex. W internecie jest mnóstwo modeli kasków. Można wybrać kask szczękowy odpowiedni do ścigacza, turystyka czy crossa, kaski otwarte świetnie nadają się do skuterów czy chopperów. Właściciel motocykla zabytkowego może zaopatrzyć się w tzw. orzeszek, kask z PRL-u.

Oprócz kasku najważniejsza jest też odzież wierzchnia. Mimo upalnych dni motocyklista powinien zapewnić ochronę ciała. Kurtki typowo motocyklowi posiadają ochraniacze, wentylatory i uszyte są z odpowiednich materiałów, które „oddychają”. Zakup kurtki na motocykl to wydatek, który ma sens. Spodnie motocyklowe, nie są tak chętni kupowane, jak kurtki. Jeżeli szykuje się długa podróż, warto takowe zakupić. Spodnie również doskonale chronią ciało przed urazami oraz posiadają ochraniacze i dobrze wentylują ciało. Jednak na krótkie trasy, spodnie motocyklowe są mało praktyczne. Rzadko kupuje się je na skuter.

Rękawice motocyklowe to również element garderoby, o którym warto pomyśleć. Można zakupić letnie rękawice, które są cieńsze od zimowych, ale posiadają ochraniacze i chronią przed chłodnym wiatrem i zimnem np. podczas jazdy w nocy. Rękawice warto kupić nawet na skuter, w razie wypadku, ochronią ręce przed urazami.

Buty motocyklowe, to też fajna sprawa, jednak nie każdy je kupuje, chociażby ze względu na cenę. Buty popularne są wśród właścicieli crossów, chopperów i ścigaczy.