Tabletki antykoncepcyjne można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od hormonów, które zawierają i ich stężenia. Wyróżnia się tabletki jednoskładnikowe, tzw. minipigułki, oraz tabletki dwuskładnikowe. Te ostatnie dzielą się na jedno-, dwu- i trójfazowe.

Antykoncepcja hormonalna – tabletki jednoskładnikowe

Jednoskładnikowa tabletka antykoncepcyjna, zwana też minipigułką, zawiera tylko jeden hormon – progestagen. Powoduje on zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co zapobiega przedostaniu się plemników do komórki jajowej, a co za tym idzie – zapłodnienie. Pigułki należy przyjmować przez 28 dni, w regularnych odstępach czasowych. Opóźnienie przekraczające 3 godziny znacząco obniża skuteczność tej formy antykoncepcji hormonalnej. Lekarze przepisują ją kobietom, które karmią piersią, mają problemy z wysokim ciśnieniem, sercem oraz palą papierosy. Panie w okresie menopauzy także powinny zdecydować się na tę formę antykoncepcji.

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, np. Yasminelle, zawierają dwa hormony: progestagen i estrogen. Hamują one owulację i zatrzymują dojrzewanie pęcherzyków Graffa. Zmieniają też właściwości endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Zarodek nie może się przez to zagnieździć, a w efekcie – obumiera. Tabletki dwuskładnikowe, podobnie jak jednoskładnikowe, zagęszczają śluz w szyjce macicy. Wyróżnia się kilka rodzajów tabletek dwuskładnikowych: jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe.

  • tabletki dwuskładnikowe jednofazowe – mają jednakowy kolor i zawierają identyczne stężenie hormonów; stosuje się je przez 28 dni; są przeznaczone dla kobiet, które mają kłopoty z regularnością przyjmowania tabletek;
  • tabletki dwuskładnikowe dwufazowe – są dwukolorowe; 10 tabletek, które zawierają estrogeny, niekiedy z niewielką domieszką progestagenów, należy przyjmować w trakcie pierwszej połowy cyklu, natomiast 11 pigułek w innym kolorze zażywa się w drugiej połowie cyklu – w ich składzie są estrogeny i progestageny;
  • tabletki dwuskładnikowe trójfazowe – to tabletki w trzech kolorach, spośród których największą ilość estrogenów zawiera druga połowa opakowania, natomiast największa zawartość progestagenu znajduje się w pigułkach przeznaczonych na ostatnią część cyklu; tabletki dwuskładnikowe trójfazowe są zalecane w szczególności paniom, które doświadczyły obniżenia nastroju, plamień śródcyklowych oraz obniżenia libido podczas stosowania innych rodzajów antykoncepcji hormonalnej.