Dzisiaj trudno jest zdobyć pracę. Co prawda bezrobocie maleje, ale do sytuacji sprzed kryzysu jeszcze daleko. Wciąż panuje rynek pracodawcy. Oznacza to, że to podmiot zatrudniający dyktuje warunki, może przebierać w ofertach.

Firma z certyfikatem rzetelności

 

Nie oznacza to jednak, że zainteresowani danym stanowiskiem powinni się godzić na wszystko, co oferują firmy rekrutujące. Takie podejście może okazać się zgubne. Nie każdy podmiot jest bowiem rzetelny.

Na rynku funkcjonuje wielu naciągaczy. Zatrudniają, ale nie płacą bądź robią to z poślizgiem albo ratami. Jak wiadomo, nie sposób normalnie żyć, gdy nie otrzymuje się pensji w terminie albo otrzymuje jedynie zaliczki.

Praktycznie nie ma bata na tak niesolidnych przedsiębiorców. Co prawda niektórym udaje się odzyskać należne im pieniądze, jednak sporo jest takich, którzy do dziś nie otrzymali tego, co im się należy. Sądy w Polsce są bowiem bardzo przeciążone podobnymi sprawami. Postępowania ciągną się miesiącami, a nawet latami.

Najlepiej więc unikać nierzetelnych firm i sytuacji, w których prosimy się o pieniądze. „Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić” – ktoś pomyśli. Na szczęście pracownicy i osoby zainteresowane podjęciem pracy mają teraz przydatne narzędzie, które pozwala poznać opinie o danym podmiocie i uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń.

To program Rzetelna Firma. Pod tą nazwą kryje się stworzona przez Kaczmarski Inkasso oraz Krajowy Rejestr Długów S.A. inicjatywa promująca zasady etyczne w biznesie. Wspomniane podmioty wydają certyfikat tym firmom, które mogą pochwalić się odpowiednią sytuacją finansową, czyli nie mają długów, na bieżąco regulują płatności.

Rzetelna Firma wystartowała w 2008 roku. Do dziś wydano ponad 38 tys. certyfikatów potwierdzających rzetelność i transparentność ich posiadaczy. Jeśli więc w trakcie przeglądania ofert pracy i ich weryfikowania natkniemy się na zakład, który na swojej stronie umieścił znak rzetelnej firmy, możemy być pewni, że mamy do czynienia z uczciwym przedsiębiorstwem. Możemy być spokojni o nasze pieniądze.